Jak czyścić zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Higiena jamy ustnej podczas noszenia  stałego aparatu ortodontycznego jest szczególnie ważna. Niewłaściwe mycie może prowadzić do powstawania próchnicy czy stanów zapalnych dziąseł. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek na temat czyszczenia zębów w aparacie.

Stały aparat ortodontyczny charakteryzuje się tym, że jest przymocowywany do powierzchni zębów za pomocą specjalnego kleju. Niestety szczotkowanie w tym przypadku jest utrudnione i ciężko dostać się do wszystkim miejsc w żuchwie. Mimo to nie należy bagatelizować czyszczenia zębów podczas noszenia aparatu, nawet jeśli jego noszenie nie będzie trwało długo. Wręcz przeciwnie – częstość mycia powinna być zwiększona. Istnieją specjalne szczoteczki i płyny, które pozwalają pozbyć się resztek jedzenia, które może zalegać w częściach aparatu i na naszych zębach.

Warto zadbać o właściwą pielęgnacje, ponieważ w przeciwnym razie może to doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Powstaje ryzyko zwiększenia się próchnicy. Oprócz tego, częstym problemem osób noszących aparat jest nieświeży oddech. Mycie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku. Warto także unikać niektórych produktów spożywczych, które mogą być uciążliwe do usunięcia z aparatu, nawet przy pomocy specjalnej szczoteczki.

Zamów wizytę dentystyczną – wejdź na stronę sowiawola.pl i sprawdź ofertę

Jakiej szczoteczki używać?

Na czas noszenia aparatu ortodontycznego należy wyposażyć się w artykuły dostosowane do pielęgnacji jamy ustnej, a także elementów aparatu. Obecnie istnieje spory wybór tego rodzaju szczoteczek, które są dostosowane do mycia zębów z aparatem. W przypadku szczoteczek manualnych należy wybrać taką, która będzie posiadała miękkie włosie. Oprócz tego włosie dostosowane jest do kształtu aparatu. Nie musimy obawiać się zniszczenia elementów aparatu.

Szczoteczki elektryczne także są bardzo dobrym rozwiązaniem podczas noszenia aparatu. Należy jednak pamiętać, aby używać specjalnej końcówki, przeznaczonej do mycia zębów z aparatem. Różnią się one tym, że ich główki nie są w całości pokryte włosiem. W ten sposób nie istnieje ryzyko, że zbyt mocna siła szczoteczki uszkodzi elementy aparatu ortodontycznego.
Istnieją także specjalne szczoteczki, które umożliwiają czyszczenie przestrzeni między zębami. To bardzo istotny artykuł dla osób noszących aparat.

Budowa takiej szczoteczki może różnić się włosiem oraz rozmiarem. Dzięki temu możemy dokładnie czyścić każde miejsce między aparatem a szczęką.

Można skorzystać także ze specjalnych irygatorów, które dzięki strumieniowi wody pod ciśnieniem pomagają skutecznie usunąć płytkę bakteryjną z miejsc dookoła aparatu oraz dziąseł. Ważne będzie także użycie specjalnych nici dentystycznych.

Jaka pasta?

Nie istnieje specjalne wymaganie, jakiej pasty używać podczas czyszczenia zębów w aparacie. Ważne, by zawierała fluor. Uważa się także, że powinniśmy unikać pasty wybielającej, ponieważ po zdjęciu aparatu może być widoczna znaczna różnica w odcieniu zębów. Najlepsza będzie taka, która ma działanie przeciwpróchnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *